neprihlásený    


Meniny má Stela, 03.10.2022 Váš nákupný košik je prázdny. Nákupný košík | Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk |
  •   Vyhľadaj
  Hľadaný výraz zadajte s diakritikou.


Upozornujeme na nový e-shop www.RYBÁRCIME.sk


Z rybárskej tématiky:

Zemplínska Šírava- raj rybárov. Zemplínska Šírava- raj rybárov. Zemplínska Šírava- raj rybárov. Zemplínska Šírava- raj rybárov.
Zemplínska Šírava- raj rybárov.

Prečo je volanie kaprích ciest také silné, že mu nedokážeme odolať ? Čo je to za túžba, ktorá nás ženie ďalej a ďalej? Je to cesta za niečím, čo sa nedá jedným slovom ani nazvať.
Muži, ktorí sa vydávajú spolu za uspokojením tejto kaprárskej vášne musia zosúladiť svoje úsilie a činy s vzájomnou pomocou a pochopením, ktoré im pomáhajú prekonať všetky prekážky. Tak je to aj s naším Q – RYB teamom.

Opäť vyrážame. Volá nás jedna z najkrajších vodných plôch na Slovensku. Tento krát je to vychválená, ale aj mnohými zatracovaná Šírava. Túto výpravu sme mali pôvodne rozplánovanú na 14 dní. Prvý týždeň začínali Roland s Marcelom. Na druhú polku sme prišli s Jarom a doplnili naše kvarteto.
No nie nadarmo sa hovorí : človek mieni, pán Boh mení. Platilo to aj v našom prípade. Šírava nás zaujala natoľko, že sme tu strávili nakoniec celý mesiac.
Po príchode k vode sa stretávame s chlapcami z CT Žofia. Podanie ruky, niekoľko stručných no presných informácii a Marcel s Rolom sa púšťajú do práce.
Pripraviť čln, stojany a udice je otázkou niekoľko minút. Vyrážajú na vodu. No zmapovať dno a nájsť vyhovujúce miesta trvá podstatne dlhšie. V tom je Marcel doslova pedant. Nevráti sa na breh, kým nie je spokojný. Rozmiestňuje tyčové boje vo vzdialenosti približne 250 m od brehu. Hĺbka vody sa
pohybuje okolo 4 metrov. Lovné miesta majú štrkový podklad. Zakrmujú sa partiklom a asi 30
guličkami nášho favorita –Scopex od K. Nasha. Z ďalších boilies vyberáme Formula One a B2. Po dvoch dňoch takéhoto kŕmenia partikel vypúšťame.
Až po skončení činnosti na vode a vyvezení udíc prichádzajú na rad naše bivaky, lehátka, stoličky a všetky nutné veci, ktoré pre dlhší pobyt pri vode potrebujeme. Pretože Šírava je známa svojím búrlivým počasím, hlavne počas jesenných mesiacov musíme oceniť služby našich bivakov. Sú výnimočné svojou netradičnou konštrukciou, ktorá zabezpečuje výbornú stabilitu aj v tých najhorších
podmienkach.

Až keď je všetko v najlepšom poriadku prichádza čas na kávičku. Vychutnáme si odpočinok s Jožkom, Pacom a Šaňom z CT Žofia. Samozrejme reč je o Šírave a lovení kaprov. Pozorne počúvame o ich skúsenostiach z tejto lokality, pretože každá maličkosť môže mať určitý vplyv na náš úspech, či neúspech. Prvé zábery a úlovky 7 až 8 kg kaprov sa dostavili po 48 hodinách. Príjemne nás zaskočili silou záberov a svojou bojovnosťou počas zdolávania. Stávalo sa nám, že aj jemnejšie nastavená brzda nezvládala počiatočný búrlivý ťah ryby. V dvoch prípadoch dokonca skončili naše udice na vode. V prvom ju Roland, vďaka svojej pohotovosti zachytil hneď po dopade na hladinu. No Marcel po obedňajšej sieste hľadel na svoj poloprázdny stojan ako obarený. Neveril vlastným očiam. Miesto gratulácie k sviatku sme mu naň zavesili veľký strapec balónov. To ho dokonale zaskočilo. No potom si všimol, že chýba jedná udica. Prvé čo ho napadlo bolo, že nás navštívili dlhoprstí, alebo že je to ďalší z našich žartíkov. Keď sa však lepšie pozrel pred svoj stojan a zbadal ako sa pod vodou stále točí cievka jeho navijaku, nelenil a stihol zásek. Bol to pekný 7 kg lysec. Začali sme si klásť otázku, ako to vyzerá, keď sa do toho oprie taká 15 stka či statná 20 tka? Vieme, že Šírava skrýva vo svojich hlbinách veľa takých „macov“. Dúfali sme , že aj nám sa podarí zlákať aspoň pár z nich na naše delikatesy. Prvý týždeň sme dostali po 8,5 kg hranicu. Hlavne Roland „ťahal pílku“ a väčšinu pekných kaprov zdolal na svoje prúty. My s Jarom, sme sa dostali k slovu až v druhom týždni. Hneď potom, ako sme dorazili, zažívame na vlastnej koži to, o čom chlapci v telefónoch spievali ódy. Majestátna Šírava nám doslova vyrazila dych. Čisté prostredie, milí ľudia, vždy ochotní pomôcť a poradiť. Bolo to krajšie, ako sme čakali. Také obrovské možnosti na rybolov, aké sú tu k dispozícii, by sa inde ťažko hľadali.

Nejde len o lov kaprov. Aj priaznivci prívlače si tu iste prídu na svoje. Bolo ozajstnou lahôdkou sledovať, aké zubáče a šťuky tu kolegovia lovili bez väčších problémov. Takže tí, ktorí obľubujú lov dravcov určite nemajú čo váhať. Naša štvorka sa však venuje kaprom a tak späť k tomu ako sa nám ďalej darilo.

Hmotnosť úlovkov, len pomaly stúpa. Konečne sa mi podarilo zdolať 9 kg hranicu. Bolo to na 12 deň nášho lovenia. O pár hodín je tu ešte jedna deviatka. Jaro mi konkuruje a kontruje zároveň. Nasledujúci deň zdoláva rybu našej výpravy. Nádherný 15,5 kg šupináč mu dal poriadne zabrať. Jeho razantný ťah nás znova presviedča o fantastickej kondícii tunajších rýb , ktorá nás opäť núti ísť po neho s člnom na vodu. V strede tretieho týždňa sa naši protivníci odmlčali na celých 48 hodín. Dávame na Marcelovu radu a Skope meníme na SSL/skopex squid liver/ taktiež od K.Nasha. Ďalšie nástrahy dipujeme , alebo skúšame pastu ktorou sa boilie obaľujú. Okolo nastraženej guličky uvoľňujú pre kapra príťažlivé látky a vytvárajú neodolateľnú pachovú stopu. Kaprici podľa všetkého potrebovali „okoreniť“ stravu, pretože sa opäť pustili s chuťou do jedla. Po tejto zmene sme zaznamenali mierny nárast počtu záberov, oproti predchádzajúcim dňom, no váha lovených rýb sa už nevyšplhala nad 15,5 kg. Za mesiac sme ulovili 30 až 40 kaprov od 5 do 15,5 kg. Menších kapríkov sme po ošetrení ihneď púšťali bez váženia do vody. Je samozrejmé, že Šírava nám učarovala tak, že tu v budúcej sezóne strávime omnoho viac času. Okrem spomínaných zážitkov k tomu prispelo viacero faktorov.

Táto voda má obrovský potenciál a možno aj veľkú perspektívu, čo sa týka lovenia kaprov. Stojí na zamyslenie , či by pri súčasnom lovení chyť a pusť nebolo možné povoliť nonstop lov. Touto otázkou by sa mali zaoberať aj kompetentní ľudia. Náš názor je, že za určitých podmienok by to bolo možné.
Tvrdíme to z toho dôvodu, pretože členovia rybárskeho zväzu, ktorí majú túto lokalitu na starosti, sú schopní zvládnuť aj takúto zmenu.

Touto cestou by sme sa chceli poďakovať všetkým, s ktorými sme sa tam stretli,za cenné rady a všestrannú pomoc. Ďakujeme aj pánom Kravcovi a Podstavskému z rybárskej stráže za príkladnú starostlivosť o tento krásny kúsok Slovenského mora. A na záver jedno konštatovanie. Opäť sa sem určite vrátime a už teraz sa tešíme na nové zážitky a stretnutia.

Za CT Q-RYB PaedDr. Radoslav Lukács...


Dalšie clánky z danej kategórie >>